FAQ

Projekty wyceniane są indywidualnie. Cena zależy od metrażu, poziomu skomplikowania rzutu oraz od wybranego pakietu projektowego. 

Ceny dobrych biur projektowych są bardzo zróżnicowane, a ich wielkość w dużej mierze zależy od miasta. Cena projektu kompleksowego to średnio 100-200zł/m2, a czasem nawet 400zł/m2. U mnie cena projektu koncepcyjnego zaczyna się od 50zł/m2, wizualnego 3d od 80zł/m2, a kompleksowego od 110zł/m2. 

Płatności dokonywane są ratami- pierwsza przy podpisaniu umowy, a kolejne po każdym wykonanym przeze mnie etapie projektowym - na podstawie wystawionych faktur. 

W celu otrzymania wyceny należy przesłać na maila kontakt@91m2.pl rzut budowlany danej inwestycji wraz z informacją na temat lokalizacji w jakiej znajduje się mieszkanie/dom oraz jakim pakietem projektowym inwestor jest zainteresowany. Na tej podstawie przygotowuję ofertę oraz podaję szczegółowe informacje na temat współpracy.

Wróć

1  |  ile kosztuje projekt i jak wygląda wycena?

2  |  kiedy rozpocząć współpracę z architektem?

Im szybciej rozpoczniemy współpracę, tym lepiej. Nierzadko na wolny termin projektowy trzeba długo czekać, a wykonanie samego projektu może zająć nawet 4 miesiące. 

Jeśli chodzi o mieszkania w stanie deweloperskim- najlepiej podjąć współpracę kilka miesięcy wcześniej niż pół roku przed planowanym odbiorem mieszkania od dewelopera.

Umożliwi to wprowadzenie do projektu zmian lokatorskich w zakresie układu ścian, elektryki, hydrauliki i c.o., dzięki czemu inwestor zaoszczędzi na kosztach wykończeniowych (wyburzanie i stawianie ścian, zmiany w lokalizacji punków świetlnych, przenoszenie punktów hydraulicznych itd.) oraz zachowa gwarancję dewelopera na instalacje.

 

W przypadku domów jednorodzinnych najlepszym momentem na rozpoczęcie współpracy jest otrzymanie pozwolenia na budowę lub SSZ.

                 Aby przestrzeń była spójna i w pełni funkcjonalna zajmuję się projektem całego metrażu danej inwestycji.                  Czasami zdarza się jednak, że na życzenie inwestora, jedno czy dwa pomieszczenia nie są objęte projektem.

3  |  czy istnieje możliwość wykonania projektu tylko jednego pomieszczenia?

4  |  dlaczego wykonanie projektu tyle kosztuje?

Rozkładając rozsądny budżet na czynniki pierwsze, wychodzi że ok 30% składa się na gotowe meble, oświetlenie, AGD i RTV; ok 23% to meble na wymiar; 17% na płytki, tapety, farby, podłogi; 8% na ceramikę i armaturę; 15% na wynagrodzenie ekipy wykończeniowej, 3% to materiały budowlane, a TYLKO 4% to koszt projektu wnętrza.  

Czy wspomniane 4%, w stosunku do kosztów zakup i wykończenia mieszkania jest wysoką kwotą? Czy przy inwestycji dużych pieniędzy w nieruchomość, gdzie będziemy mieszkać kolejnych kilka/ kilkanaście/ kilkadziesiąt lat, nie staje się opłacalne zatrudnienie specjalisty? Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie takiej pracy architektowi, który zaprojektuje mieszkanie w przemyślany i ergonomiczny sposób, z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania, wygodną w użytkowaniu kuchnią, a dodatkowo doradzi które materiały są dobre jakościowo, jakie wyposażenie jest warte swojej ceny, na co uważać aby nie przepłacić i na czym można zaoszczędzić? 

Projektowanie wnętrz to zawód jak każdy inny i wbrew powszechnemu przekonaniu wymaga ogromnego nakład pracy.                                          PS : Dlaczego nikt się nie dziwi, że dentysta wycenia leczenie zęba na 200 zł, zamiast na 50 zł ? ;)

To zależy od wybranego pakietu projektowego, powierzchni inwestycji oraz w dużej mierze od samego Inwestora- jego decyzyjności, ilości wprowadzanych zmian, terminowości w zapłatach za poszczególne etapy projektowe oraz sprawnego odpowiadania na wiadomości. 

Przykładowo, dla projektu mieszkania o powierzchni 50m2, przy założeniu braku poprawek i płynności kontaktu z Inwestorem, czas przygotowania dokumentacji to:  

-ok 2-3 tygodnie dla Projektu Koncepcyjnego

-ok 4-6 tygodni dla Projektu Wizualnego 3D

-ok 6-8 tygodni dla Projektu Kompleksowego

5  |  ile czasu trwa

przygotowanie 

dokumentacji projektowej?

Projektowanie to długi proces, na który składają się nie tylko rysunki techniczne i powstające przez wiele godzin wizualizacje. Projektowanie to godziny rozmów, przemyśleń, zmian, dylematów i decyzji, zarówno architekta jak i inwestora. 

Każdy projekt jest nowym wyzwaniem, wielką odpowiedzialnością i poszukiwaniem rozwiązań idealnie dopasowanych do konkretnego klienta.                                                                                                            Muszę znaleźć odpowiednie wyposażenie i materiały w najlepszym stosunku jakości do ceny. Nie wybieram tego co znajdę najszybciej lub tego gdzie dostanę prowizję- najczęściej szukam w sklepach internetowych. Muszę stworzyć model 3d całego mieszkania, dobrać do niego tekstury i oświetlenie, ustawić kamery i czekać aż komputer wyrenderuje “obrazki” , które następnie obrabiam w programie graficznym aby powstały wizualizacje. Na koniec całość muszę rozrysować na rzutach technicznych, uwzględniając wszelkie detale i sprawdzić wiele razy czy nie popełniłam jakiegoś błędu np. w wymiarach. To wszystko musi trwać aby zachowana została jakość pracy i zadowolenie Klienta.

Kluczowym elementem w procesie projektowym jest jednak czas dla inwestora, aby wszystkie decyzje były dokładnie przemyślane.

6  |  dlaczego wykonanie projektu trwa tak długo?

Etap 1. W pierwszej kolejności przygotowuję ofertę oraz wycenę. Gdy zostanie ona zaakceptowana podpisujemy umowę, w której zawarte są wszystkie szczegóły dotyczące współpracy, terminów, praw i obowiązków, płatności itd. Następnie przesyłam do wypełnienia szczegółową ankietę dotycząca potrzeb i wymogów inwestora oraz proszę o przesłanie inspiracji. 

Etap 2. Następnie przygotowuję 2-3 wersje układów funkcjonalnych (układ ścian i mebli) na rzutach. Spośród nich inwestor wybiera wariant, który najbardziej mu odpowiada lub na podstawie uwag i zmian do zaproponowanych układów sporządzam projekt ostateczny.

* Jeżeli inwestor wybrał Projekt Koncepcyjny, sporządzam dodatkowo projekt ścian oraz wytyczne do projektów elektryki, hydrauliki oraz c.o. Jest to zarazem ostatni etap współpracy przy Projekcie Koncepcyjnym, zakończony przekazaniem pełnej dokumentacji projektowej.

Etap 3. W dalszej kolejności przygotowuję moodboardy z proponowaną kolorystyką i wyposażeniem dostępnym w sklepach w  2-3 opcjach do wyboru. Spośród nich klient wybiera jedną propozycję lub przygotowuję wariant ostateczny uwzględniający zmiany inwestora.  

Etap 4. Opierając się na ostatecznie zaakceptowanym przez Inwestora układzie funkcjonalnym i moodboardzie przygotowuję wizualizacje pomieszczeń. 

*Jeżeli Inwestor wybrał Projekt Wizualny 3D jest to ostatni etap współpracy, zakończony przekazaniem pełnej dokumentacji projektowej wraz z listą zakupów.

Przed przystąpieniem do kolejnego etapu przeprowadzam inwentaryzację, czyli pomiar pomieszczeń, o ile współpraca nie jest zdalna. 

Etap 5. Po zaakceptowaniu  przez Inwestora wizualizacji, przechodzę do dokumentacji technicznej dla wykonawców, czyli: przygotowania wytycznych do projektu elektryki, hydrauliki, c.o., projektów ścian, podłóg, sufitów podwieszanych, zabudowy meblowej na wymiar itd. Tworzę także kosztorys inwestorski, czyli spis wszystkich elementów wyposażenia z ceną, miejscem zakupu i dokładną ilością. 

W momencie wykonania całości projektu objętego umową na Projekt Kompleksowy, przekazuję pełną dokumentację projektową w formie elektronicznej do wydruku we własnym zakresie. Spisany zostaje także protokół zdawczo-odbiorczy.

7  |  jak wygląda współpraca?

8  |  w jakich miastach możliwa jest współpraca?

Siedziba pracowni znajduje się w Zamościu, natomiast pracuję na terenie całego kraju, głównie w Krakowie.

Współpraca możliwa jest w każdym mieście w Polsce. Wówczas jest ona w pełni zdalna lub w przypadku projektu kompleksowego może obejmować jedno (dodatkowo płatne) spotkanie na miejscu inwestycji w celu przeprowadzenia inwentaryzacji.

Współpraca online nie stanowi jednak żadnego problemu, gdyż nawet z inwestorami z Krakowa spotykamy się wyłącznie w celu podpisania umowy, a większość spraw uzgadniana jest za pośrednictwem maila

9  |  jak wygląda współpraca zdalna?

Ilość możliwych spotkań określona jest w każdej umowie i zależy od wybranego pakietu projektowego: 

- Projekt Koncepcyjny – max 2 spotkania (podpisanie umowy, omówienie koncepcji funkcjonalnych);

- Projekt Wizualny 3D – max 3 spotkania (podpisanie umowy, omówienie koncepcji, omówienie wizualizacji);

- Projekt Kompleksowy – max 4 spotkania (podpisanie umowy, omówienie koncepcji, omówienie wizualizacji, inwentaryzacja.

Spotkania odbywają się na miejscu inwestycji (jeśli ma być przeprowadzana inwentaryzacja) lub w kawiarniach, aby móc spokojnie i wygodnie porozmawiać.

Na pierwszym spotkaniu podpisana zostaje umowa, oraz omawiane są potrzeby i wymogi co do projektu. Mile widziane jest również przyniesienie przez inwestora inspiracji.

 

11  |  jaki jest zakres projektu?

Ilość wersji zależy od wybranego pakietu, ale Inwestor zawsze dostaje: 

- 2-3 wersje układu funkcjonalnego do wyboru, z możliwością wprowadzenia jednej darmowej zmiany

- 2-3 wersje moodboardów do wyboru, z możliwością wprowadzenia jednej darmowej zmiany 

- wizualizacje w jednej wersji, ze względu na wybór kolorów                       i wyposażenia we wcześniejszym etapie projektowym, z możliwością wprowadzenia 2 niewielkich poprawek w zakresie np. zmiany kolorów ścian, zmiany tapet, materiałów, podmiany drobnych mebli, armatury, ceramiki, sanitariatów, zmiany koloru płytek w obrębie jednej kolekcji.

W rysunkach wykonawczych nie ma możliwości wprowadzenia zmian. Są one następstwem i przełożeniem na rzuty techniczne zaakceptowanych wcześniej wizualizacji i układów funkcjonalnych. 

Poprawki w większej ilości lub w większym zakresie są dodatkowo płatne, gdyż jest to dodatkowy czas i zakres pracy.                                        Koszt w/w poprawek zawarty jest w umowie.

 

 

 

10  |  jak wyglądają spotkania i ile ich jest?

12  |  jaki budżet przeznaczyć na wykończenie?

Ogólnie mówiąc 1000-1500zł/m2 to budżet bardzo niski, 2500-3000zł/m2 to standardowy, a 4000zł/m2 i wyższy to taki, w którym można pozwolić sobie na więcej.  

Myśląc o budżecie należy pamiętać, że nie składają się na niego wyłącznie meble, lampy, baterie łazienkowe czy płytki.                            Duża jego część to koszty ekipy wykończeniowej, materiałów i chemii budowlanej czy koszty transportu zamawianych towarów. Sumując te wydatki może okazać się, że w budżecie wynoszącym 1000zł/m2 nie wystarczy pieniędzy na zakup mebli ruchomych, a o lepszych jakościowo materiałach czy zabudowach na wymiar można zapomnieć.

Osobiście nie podejmuję się projektów z budżetem mniejszym niż 2000zł/m2 .                                                                                            Zazwyczaj inwestorzy, z którymi współpracowałam, przeznaczali na wykończenie 2500-3000zł/m2, ale zdarzały się też inwestycje z o wiele większym budżetem.

Od zwykłej współpracy różni się zaledwie trzema (bądź dwoma) aspektami: 

1. Sposobem podpisania umowy – w pierwszej kolejności przesyłam mailowo wzór umowy do zapoznania się i wprowadzenia ewentualnych zmian. Po zaakceptowaniu umowy przez inwestora proszę o podanie brakujących danych (tak samo postępuje się w przypadku zwykłej współpracy).                                                                                                Drukuję umowę w dwóch egzemplarzach, oba podpisuję i wysyłam pocztą/kurierem na adres wysyłki podany wcześniej przez inwestora. Gdy klient otrzyma przesyłkę, podpisuje oba egzemplarze (parafki na każdej stronie oraz podpis z datą na końcu umowy). Jeden zostawia dla siebie, a drugi odsyła do mnie. Gdy podpisana umowa do mnie wróci możemy rozpocząć współpracę. Do umowy dołączone są także załączniki związane z RODO- one także muszą zostać podpisane i odesłane. 

2. Nie przeprowadzam inwentaryzacji - projekt kompleksowy opiera się na podstawie rzutów budowlanych i wymiarów dostarczonych przez inwestora. Jednak na życzenie klienta lub gdy sytuacja tego wymaga, możliwy jest przyjazd (dodatkowo płatny) w celu wykonania pomiarów.

3. Kontaktujemy się wyłącznie za pośrednictwem maila lub telefonu - nie spotykamy się w celu omawiania etapów projektowych itp. Nie różni się to jednak za bardzo od standardowej współpracy gdyż w większości jej przypadków spotkania z klientami, z wyboru klienta, ograniczają się do jednego- w czasie podpisania umowy. Jest to korzystne dla obydwu stron- wygodne i szybsze.

13  |  ile wersji projektu dostaje inwestor?                            czy duże zmiany są dodatkowym kosztem?

To zależy od wybranego pakietu projektowego.  

Najmniejszy zakres zawiera Projekt Koncepcyjny, w którego skład wchodzą układy funkcjonalne oraz projekt ścian i wytyczne do projektu elektryki, hydrauliki, c.o. Pakiet ten dedykowany jest dla osób szukających pomocy w zakresie funkcjonalnego zaprojektowania wnętrz, zarówno jeśli chodzi o umeblowanie jak i instalacji. Stanowi on dobrą bazę dla głównych prac wykończeniowych lub zmian lokatorskich.

Pakiet Wizualny 3D, składa się z koncepcji, moodboardu projektowego, wizualizacji i listy zakupów. Jest on przydatny dla Inwestorów, którzy chcą zobaczyć przedsmak swoich nowo-projektowanych wnętrz na poglądowych wizualizacjach.  

Najpełniejszy zakres zawarty jest w Pakiecie Kompleksowym, w którym Pakiet Wizualny 3D powiększony jest o rysunki wykonawcze, a listę zakupów zastępuje orientacyjny kosztorys inwestorski. Dokumentacja zawiera wszystkie rysunki niezbędne do realizacji projektu przez wykonawców i szczegółowy spis zakupów i wydatków.

14  |  co w sytuacji gdy 

nie spodoba mi się projekt?                          

Zanim podpisana zostanie umowa warto zapoznać się z portfolio i upewnić się czy mój styl projektowy odpowiada przyszłemu klientowi oraz czy pokrywa się z jego wyczuciem estetyki. Jeśli tak jest, to raczej na 100% będziemy potrafili się porozumieć i projekt spełni oczekiwania.

Ponad to, przed przystąpieniem do prac projektowych wysyłana jest ankieta dotycząca wymagań i potrzeb inwestora, na której opieram cały projekt. Jeśli klient nie chce w swoich wnętrzach np. odcieni brązów lub czerwieni, to takich kolorów nie będzie. Nie robię nic na własną rękę, bez wcześniejszych uzgodnień z inwestorem. Przydatne są także inspiracje klienta, naprowadzające w jakim kierunku projektowym podążać. 

W sytuacji gdy Klient jednak sam nie wie co mu się podoba, nie mamy żadnego punktu odniesienia lub też inspiracji jest aż za dużo i obrazują całkiem inne style wnętrz, staram się odnaleźć właściwą drogę i stylistykę, która będzie spełniała oczekiwania Inwestora. 

Dodatkowo każdy projekt zakłada możliwość wprowadzenia poprawek i zmian. Ich ilość określona jest zawsze w umowie.  

W ostateczności możemy rozwiązać umowę za porozumieniem stron, choć taka sytuacja jeszcze nigdy się nie zdarzyła - zawsze staram się jak najlepiej spełnić oczekiwania Inwestora i doprowadzić projekt do satysfakcjonującego końca.

 

  Strona wykorzystuje cookies będąc zgodna z RODO.                                    

© 2019 91m2 Architektura Wnętrz, Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka Prywatności .